pechotný vozík
infanteriekarren
If.8


 

Základný popis
Nemecká armáda používala celý rad prívesných vozov a vozíkov pre rôzne využitie. Pre pechotu a pancierových granátnikov bol zavedený pechotný ručný vozík Infanteriekarren pod označením If.8. Využíval sa pre presun všetkého potrebného materiálu do prvej línie. Konštrukčne sa jednalo o jednoosový ručne ťahaný vozík príp. používaný ako príves. Prepravovaný bol rôzny vojenský materiál. Taktiež bol vhodný na transport zbraní a munície ako mínomety, guľomety či panzerfausty.

If.8 bol ťahaný ručne aj koňmi či s pomocou špeciálnych ojí za polopásovou motorkou Kettenrad (aj keď takto ťahaný vozík bola v reále skôr rarita). Dnes ho často vidieť na ukážkach a historických rekonštrukciách ťahaný najčastejšie za rôznymi motorkami.

If.8 bol vyrobený z oceľového plechu a kovovej konštrukcie. Dve kolesá boli nezávisle zavesené na nábojoch, prichytených k spodnej konštrukcii. Každé koleso malo nezávislý tlmič v pružinovom púzdre. Používané boli najčastejšie plechové kolesá s moto-pneumatikami. Počas vojny sa však používali aj celokovové či dokonca drevené kolesá.


Vývoj a produkcia
Prvý model mal plechovú vaňu uloženú v rúrkovej konštrukcii.
Druhý model bol už jednoduchšej konštrukcie. Zavedený bol začiatkom roka 1944. Z dôvodu šetrenia materiálu ho predstavovala už iba samostatná plechová vaňa. Zavesenie kolies mal  identické s prvým modelom.


  

 

späť do techniky